Nawigacja

 • SZKOŁA WSPÓŁPRACY

  06.05.2014

   Nasza Szkoła bierze udział w ogólnopolskim systemowym projekcie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

  Najważniejszym celem jest wprowadzenie w 1034 podmiotach – szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.

  Projekt rozpoczął się w marcu 2013r. i potrwa do końca lutego 2015 roku.

  Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty.

  Wydarzenia związane z projektem realizowane w szkole:

  1. W kwietniu przedstawiciele rodziców, uczniów i nauczycieli uczestniczyli w warsztatach dwudniowych w Bydgoszczy.

  2. W maju przeprowadzone zostały debaty na temat zmian jakie muszą zajść w szkole.

  • w uczniów
  • nauczycieli
  • rodziców (odbędzie się 21 maja)

  3. Kolejny wyjazd na warsztaty w dniu 6 maja 2014

  BD

 • KONKURS WIEDZY "HISTORIA I ZABYTKI..." W PLUSKOWĘSACH

  05.05.2014

  Wiedza o regionie Gminy Chełmża doceniona

   

        W dniu 16 kwietnia 2014r. drużyna z klasy VI w składzie: Maria Gruszka, Jakub Jankierski i Mariusz Kotkiewicz wzięła udział w konkursie historycznym "Historia i zabytki regionu Gminy Chełmża" odbywającym się w  Gimnazjum w Pluskowęsach. Wiadomości uczniów zostały docenione -  zdobyli II miejsce. Konkurs był trudny, bo oprócz wiedzy o sztuce, architekturze i historii regionu, uczniowie musieli wykazać się znajomością lokalnej  gwary - przetłumaczyć fragment tekstu oraz rozpoznawać ilustracje przedstawiające lokalne zabytki, budowle  i elementy architektoniczne. Poza tym konkurowali ze starszymi, ponieważ uczestnicy to nie tylko  klasy szóste  szkoły podstawowej, ale też  pierwsze gimnazjalne.

    Dobra i zgrana drużyna, udana współpraca i opanowanie dużej partii materiału - to kryteria ich sukcesu. Gratulacje. mgp

 • 3-MAJA

  06.05.2014

  Wiwat Trzeci Maja!

   

    W dniu 30.04.2014r. odbyła się w szkole  uroczysta akademia z okazji Dnia Trzeciego Maja. Społeczność uczniowska uczciła piosenką i wierszem kolejną rocznicę uchwalenia w Polsce konstytucji, zaś klasa 6 przedstawiła krótką akademię, która przybliżała rys historyczny tego wydarzenia. Każda klasa wykonała flagę w dowolnej technice oraz emblemat biało-czerwony o charakterze patriotycznym - były kwiaty, kotyliony, kokardy.

  Dziś cała Polska biało-czerwona,

  dziś kwiaty bielą się i czerwienią wdzięcznie,

  a flagi powiewają w rytmie wiatru na maszcie.

  To Polska wiwatuje na dzień trzeciego maja,

  bo trwa w narodzie pamięć o przeszłości.

   

         mgp

 • Konkurs o Janie Pawle II

  25.04.2014

  Dekanalny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II

   

  15 marca 2014r. przy parafii p.w. św. Mikołaja w Chełmży odbył się konkurs wiedzy o bł. Janie Pawle pt. ,,Miejcie odwagę żyć dla miłości”. W konkursie uczestniczyli reprezentanci  Szkół Podstawowych naszego Dekanatu. W trakcie zmagań konkursowych musieli wykazać się ogromną wiedzą na temat osoby bł. Jana Pawła II, przebiegu Pontyfikatu, dokumentów papieskich itp. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie kl. V: Mateusz Olszewki, Martyna Stodulska i Zuzanna Światkowska. Cała trójka godnie reprezentowała naszą szkołę i wykazała się wielką wiedzą na temat życia Jana Pawła II, a Zuzanna Światkowska otrzymała wyróżnienie.

 • ROZSPIEWANE DZIECIAKI

  25.04.2014

  Konkurs Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewane dzieciaki”

  11.04.2014 w Szkole Podstawowej w Ostaszewie odbył się I Międzyszkolny Konkurs Piosenki Dziecięcej „Rozśpiewane dzieciaki”.

  Naszą szkołę reprezentowały 3 solistki (Alicja Orłowska, Agata Stenborowska, Julia Dundelska) i dwa trzyosobowe zespoły ( kl. I – Hanna Cytarska, Veronika Galikowska, Zuzanna Stachowska; kl. II A – Agata Machowska, Zuzanna Rybitwa, Dominika Szefler). 

  Nasze uczennice zostały docenione przez komisję konkursową i zajęły następujące miejsca:

  • Alicja Orłowska – I miejsce w kategorii klas „0” – I
  • Julia Dundelska – III miejsce w kategorii klas II – III
  • Zespół kl. IIA – I miejsce w kategorii Zespoły
 • Konkurs wiedzy o "Ruchu drogowym"

  25.04.2014

  Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

  Etap gminny – Gmina Chełmża

   

  11.04.2014 w naszej Szkole odbył się Gminny etap  Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W turnieju wzięły udział czteroosobowe drużyny  reprezentujące  szkoły podstawowe naszej gminy (Grzywna, Kończewice, Zelgno i Sławkowo). Uczestnicy musieli wykazać się znajomością znaków, przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy  oraz umiejętnościami sprawnej i bezpiecznej jazdy rowerem po torze przeszkód.

   Po wszystkich konkurencjach drużyny zajęły następujące miejsca:

  I miejsce – Szkoła Podstawowa w Grzywnie

  II miejsce – Szkoła Podstawowa w Sławkowie

  III miejsce – Szkoła Podstawowa w Kończewicach

  IV miejsce – Szkoła Podstawowa w Zelgnie

 • DNI ZIEMI W NASZEJ GMINIE

  16.04.2014

  Ogólnopolska akcja „Sprzątanie świata” w naszej gminie – 11 kwietnia 2014r.

       To już kolejny raz uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców wzięli udział w porządkowaniu najbliższej okolicy. Wyposażeni w foliowe worki, rękawice i zasady bezpiecznego zachowania na drodze ruszyli na pomoc otaczającemu nas środowisku. Każda z klas miała wyznaczoną trasę i miejsca do składowania zapełnionych worków. W promieniach słońca łatwo było dostrzec zalegające na poboczach i w rowach śmieci. Niestety nie wszystko dało się zebrać. Czego to też ludzie nie pozbędą się  w imię  wiosennych porządków! Trafiały się wielkogabarytowe śmieci, których dzieci nie były w stanie podźwignąć, pływające w rowach butelki (bez wiadomości od rozbitków!),  części agd, samochodowe, puszki… Czyżby nie wszyscy znali zasady gospodarki odpadami? Szkoda, że obowiązująca prawie rok ustawa niczego nie zmieniła a zainicjowane w 1994r akcje mają wyręczać, tych którym obojętny jest los środowiska.

  BG

 • TEST TRZECIOKLASISTY

  15.04.2014

  Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty  2014

   

  "Nie wystarczy zdobywać mądrości, trzeba jeszcze z niej korzystać.”

            ( Cyceron)

       A jak wykorzystali swą wiedzę uczniowie klasy III podczas tegorocznego sprawdzianu kompetencji? Tego dowiemy się już niedługo po sprawdzeniu testów i podliczeniu uzyskanych za wykonane zadania punktów. W czwartek 10 kwietnia nasi trzecioklasiści przystąpili do pierwszego w ich karierze edukacyjnej  egzaminu.  Ten ogólnopolski sprawdzian opracowany przez Wydawnictwo pedagogiczne OPERON  składał się z części polonistycznej i matematycznej. Na wykonanie zadań każdej części uczniowie mieli po 45 minut i szanse uzyskania maksymalnych 40 punktów. Po wprowadzającym krótkim filmie z Bratkiem i ćwiczeniach metodą Dennisona rozdane zostały arkusze egzaminacyjne. Mimo sugestywnego tytułu testu „Wielki kłopot” uczestnicy sprawdzianu przystąpili do niego z wielkim zapałem i optymizmem koncentrując się na  zadaniach. Mamy nadzieję, że nie tylko trzymane za nich kciuki, ale umiejętność  zastosowania zdobytej w szkole  wiedzy zaprocentuje dobrymi wynikami.

  BG

 • Warsztaty w szkole.

  07.04.2014

  W kwietniu gościliśmy w naszej szkole warsztaty edukacyjne „ Pokaz czerpania papieru”.     Uczestnicy zostali zapoznani z dziejami  powstawania papieru i początków piśmiennictwa ,     samodzielnie  wytwarzali  papier  tradycyjną  metodą, dzięki czemu każdy z nich dysponuje teraz niepowtarzalnym arkuszem papieru o postrzępionych brzegach.  Barwili   papier japońską techniką, pisali gęsim piórem oraz odciskali pieczęć lakową.  Zajęcia kształtowały postawę ekologiczną  choć prowadzone były w duchu dawnej epoki, w  strojach średniowiecznych.

          A.C.

 • Spotkanie dla rodziców "Dojrzałość szkolna sześciolatków."

  26.01.2014

        W  dniu 10 kwietnia 2014 o godz.13.00 w SP Sławkowo będzie miało miejsce spotkanie dla rodziców dzieci sześcioletnich z pracownikami Poradni Psycjologiczno-Pedagogicznej w Chełmży dotyczące dojrzałości szkolnej sześciolatków.

  Wszystkich rodziców serdecznie zapraszamy.

 • 1 KWIETNIA 2014 SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY

  01.04.2014

   Jest taki jeden dzień w roku szkolnym, kiedy odbywa się "sprawdzian szóstoklasisty" w tym roku w naszej szkole przystąpiło do niego 13 uczniów .

 • Ortografia w szkole.

  27.03.2014

            Konkurs ortograficzny

   

  27 marca 2014r. w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny klas I-III. Każdą klasę reprezentował 3 osobowy zespół.
  W  kategorii klas I -  I miejsce ex aeguo zajęli Hanna Cytarska i Hubert Wiśniewski,
                II miejsce Amelia Zając. 

  W kategorii klas II i III – I miejsce Aneta Salamończyk z kl.3

              II miejsce Patryk Zieliński również z kl.3

              III miejsce Dominika Szefler z kl. IIa   

  Kolejne miejsca zajęła Zuzanna Rybitwa z kl. IIa oraz Iwona Szefler z kl.3

  Aneta Salamończyk i Patryk Zieliński będą reprezentować naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym w Chełmży.

  Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

   

          Organizator

         D. Syrkowska          

   

 • WOJEWÓDZKI DNI SZKOŁY W RUCHU

  01.04.2014

  Szkoła uczy i prostuje  i do ćwiczeń agituje czyli Wojewódzkie Dni Aktywności Ruchowej 24 -28marca

           Już od poniedziałku w naszej szkole odbywały się zajęcia, w których uczniowie pod bacznym okiem  nauczycieli ćwiczyli właściwą postawę  swych kręgosłupów. Dzięki  dostosowanym  ćwiczeniom  istnieje możliwość skorygowania nawet dość zaawansowanych wad postawy, które nieleczone pogłębiają się  narażając na różnego rodzaju poważne  problemy zdrowotne.  Podczas przerw i lekcji uczniowie klas I-III uczestniczyli w zabawach ruchowych , które wdrażały do utrzymania prawidłowej postawy kręgosłupa: spacery z woreczkiem na głowie, z laską utrzymującą wyprostowaną pozycję, właściwe podnoszenie ciężaru, prawidłowa pozycja przy biurku, kocie grzbiety, kołyski….          

           Na kondycję kręgosłupa mają wpływ codzienne  drobne czynności, a więc  także noszony przez ucznia  tornister. Po wtorkowej akcji ważenia tornistrów okazało się, że nie jest to taka drobna czynność. Najcięższy tornister ważył 6kg, a  zawartość zaskoczyła nawet jego  właściciela. To niesamowite ile może pomieścić tornister ucznia! Czy właściciel był tak zapobiegliwy, że przygotowany  był na każdy dzień tygodnia? Obok kompletnego wyposażenia(wszystkie ćwiczenia i podręczniki) znalazły się owoce i warzywa z poprzednich dni oraz zapasowe ubrania. A przecież uczniowie mają w szkole szafki i plan lekcji. W tym miejscu  zaplanowane na piątek  obchody Wojewódzkiego  Dnia Aktywności Rodzinnej postawiły dodatkowe zadanie, jakim jest uświadomienie rodzicom potrzeby kontrolowania zawartości tornistrów ich pociech. I wszystko byłoby wspaniale, gdyby zaangażowanie rodziców w tym dniu byłoby większe. Frekwencja nie dopisała. Temu jednemu rodzicowi dziękujemy za udział w zabawach ruchowych a innych namawiamy: Ruszajcie się  wspólnie  z dziećmi i zaglądajcie do  ich tornistrów!

  BG

   

 • JESTEM SPRAWNY

  15.03.2014

          Turniej sportowy  „JESTEM SPRAWNY „  15 marca w Głuchowie czyli

  Jaki duch taka aktywność…

           Parafrazując łacińską sentencję w odniesieniu do turnieju „Jestem sprawny” można by rzec: „W sprawnym ciele - sprawny duch” .  Nasi uczniowie już po raz kolejny z zapałem uczestniczyli w zawodach sportowych organizowanych przez Gimnazjum w Głuchowie.  Od stycznia z niecierpliwością oczekiwali i z zaangażowaniem rywalizowali ze sobą o przywilej reprezentowania Naszej Szkoły w corocznym turnieju.

           Zabawy ruchowe zawsze sprawiają maluchom wielką frajdę, a jeśli dodatkowym motywatorem do uprawiania sportu są zdobyte medale i puchar, to jest nadzieja na systematyczną  aktywność fizyczną. Podobnie jak w latach ubiegłych dzieciom towarzyszyli ich rodzice, dzielnie walcząc o punkty i miejsce na podium. Szkoda, że w ostatnią sobotę tylko dwoje rodziców znalazło czas na wspólną zabawę i sport, które poprawiają stan nie tylko naszego ciała, ale i umysłu. Liczymy, że zdobyte przez naszą drużynę medale zachęcą do  większego udziału rodziców w przyszłym roku.

  BG

 • Spotkanie z przedstawicielem KRUS.

  12.03.2014

   Przedstawiciel KRUS w Toruniu  pan Piotr Bożyna przeprowadził dla uczniów klas III i IV  spotkanie dotyczące bezpieczeństaw  i higieny pracy w gospodarstwach rolnych.
   

 • KANGUR MATEMATYCZNY

  W dniu 20 marca 2014r. uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”. W czasie 75 minut 24 śmiałków rozwiązywało zadania i problemy matematyczne o różnym stopniu trudności. W grupie „Żaczków” (klasa II) startowało 8 uczniów, „Maluchów” (klasy III i IV) reprezentowało 11 uczniów, a „Beniaminów” (klasy V i VI) było 5. Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał breloczek – układankę przestrzenną. Na wyniki konkursu trzeba będzie poczekać do maja.  HM

 • SPOTKANIE Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM

  13.03.2014

   

  „Z Chamży tutaj przyjechoł starosta.

  Drogu jechoł, co wiedzie wprost z miosta.”

   

  W dniu 13 marca 2014r. gościliśmy w naszej szkole pana Dariusza Mellera – wicestarostę toruńskiego, historyka i regionalistę, wielkiego miłośnika Chełmży, autora książek o tematyce regionalnej m.in.„Słownika gwary używanej w Chełmży i okolicach", człowieka o wielu zainteresowaniach. Spotkanie rozpoczęło się poznaniem krótkiej biografii zaproszonego Gościa wzbogaconej prezentacją, którą przedstawiła inicjatorka spotkania – Hanna Masłowska. Następnie głos zabrał pan Dariusz Meller. Barwnie i ciekawie opowiadał o zainteresowaniu Chełmżą, jej historią i gwarą. Wszyscy słuchali z zainteresowaniem  opowieści o  innych Jego pasjach – sporcie i kibicowaniu zespołowi piłkarskiemu Legia Chełmża, zbieraniu starych pocztówek, powstawaniu książek o Chełmży i okolicach. Gość wspomniał również  o pracy jako nauczyciel Szkoły Podstawowej i wicedyrektor Gimnazjum w Chełmży. Przybliżył nam także pracę Starostwa Powiatowego w Toruniu.  Potem pani Barbara Groździej jako pierwsza zmierzyła się z gwarą chełmżyńską, odczytując list syna do matki napisany „po chełmżyńsku". Również każdy z uczniów biorących udział w spotkaniu miał okazję przeczytać i przetłumaczyć tekst napisany gwarą chełmżyńską. Wykonanie tego zadania wzbudziło wiele emocji i śmiechu. Spotkaniu towarzyszyła wystawa książek, których pan Meller jest autorem lub współautorem. Na koniec w imieniu całej społeczności szkolnej uczeń  klasy III  - Patryk Zieliński w gwarze chełmżyńskiej podziękował panu Dariuszowi Mellerowi za ciekawe spotkanie słowami: „O tym gościu część naszych słyszała, bo Nowości tu czasem czytała. I choć chleba i soli nie stało, to nam takich gości wciunż mało”.    HM

 • BEZPIECZNY INTERNET

  Internet  to fajna rzecz,

  każdy go powinien mieć.

  Lecz musi pamiętać koniecznie,

  aby używać go bezpiecznie!

  Co roku w lutym obchodzony jest „Dzień Bezpiecznego Internetu”. W tym roku przypadł on w dniu 11 lutego. W związku z tym, że w tym czasie mieliśmy ferie zimowe, przenieśliśmy jego obchody na późniejszy termin. I tak przez ponad 3 tygodnie (od 17 lutego do 11 marca) uczestniczyliśmy w programie „Bezpieczni w Internecie”. Jego celem było przypomnienie uczniom zasad bezpieczeństwa oraz uświadomienie, jakie zagrożenia mogą być następstwem niewłaściwego korzystania z Internetu. Wychowawcy i nauczyciel informatyki przeprowadzili zajęcia na temat bezpieczeństwa w Internecie, a uczniowie zilustrowali na plakatach zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Rozwiązywali również quizy, krzyżówki i zagadki oraz oglądali filmy, m.in. „Nie podawaj swoich danych” , „Mów, jeśli coś jest nie tak”, „Zabezpiecz swój komputer”. Indywidualnie wykonywali też prace plastyczne, prezentacje i krzyżówki dotyczące bezpiecznego Internetu. Sporządzili też zestawienie korzyści i zagrożeń wynikających z obecności w wirtualym świecie. Podsumowaniem akcji był apel z udziałem policjantów. Na apelu uczniowie klasy IV przedstawili scenki o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z komputera i Internetu, wszyscy obejrzeli film „Cyberprzemoc” oraz wysłuchali rad policjanta o bezpiecznym zachowaniu w Internecie. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji, nasi uczniowie unikną niebezpieczeństw związanych z poruszaniem się po wirtualym świecie i będą bezpiecznie serfować po sieci.   HM

 • Konkurs plastyczny.

  Konkurs Plastyczny pt: „Zapobiegajmy pożarom”.

  W dniu 31 stycznia 2014 roku w Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie odbyło się podsumowanie XVI Wojewódzkich Eliminacji do Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt: „Zapobiegajmy pożarom”. Komisja konkursowa w składzie: Przewodniczący Piotr Adamczewski – przewodniczący Komisji ds. Młodzieży OW ZOSP RP w Toruniu, Wiceprzewodnicząca – Alina Gordon – dyrektor Szubińskiego Domu Kultury, Sekretarz – Barbara Dudczak – biuro OW ZOSP RP, Członkowie – Kamila Czechowska – dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej, Katarzyna Cieniuch – asystent Muzeum Ziemi Szubińskiej dokonała oceny 403 prac plastycznych nadesłanych z 20 powiatów województwa kujawsko-pomorskiego ( rzeźba, rysunek, wyklejanka, malowanie na szkle, aplikacja, ) i postanowiła wyróżnić, m innymi naszą Weronikę Ciołek. Jesteśmy dumni z uczennicy klasy IV, której prac wyróżniła się na tle 403 – BRAWO WERONIKA, ŻYCZYMY POWODZENIA W KOLEJNYCH KONKURSACH.

   

 • Konkurs plastyczny

  03.03.2014

  „Czarno – białe obrazy z życia bł. Ks. S. W. Frelichowskiego”.

  23 lutego 2014 roku w Toruniu Mikołaj Dorosiński pod opieka pani Iwony Szymańskiej uczestniczył w uroczystościach związanych z 69. rocznicą śmierci i 15. beatyfikacji bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

  W ramach tych obchodów został podsumowany konkurs plastyczny pt.: „Czarno – białe obrazy z życia bł. Ks. S. W. Frelichowskiego”. W konkursie oceniano prace nadesłane z 22 szkół (z naszego województwa oraz województw ościennych). Nagrodami i wyróżnieniami uhonorowano 30 uczestników, jednym z nagrodzonych był MIKOŁAJ DOROSIŃSKI – składamy naszemu piątoklasiście gratulacje i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie
  Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie,
  87-140 Chełmża
 • 56 675 75 39
  fax 56 675 75 39

Galeria zdjęć