Historia szkoły
Przedstawiając stuletnią historię szkoły w Sławkowie postanowiliśmy oprzeć się na kronice założonej w listopadzie 1908 roku. Kronika ta to bogata skarbnica wiedzy historycznej o szkole i nie tylko, ponieważ pełna jest informacji politycznych, gospodarczych, lokalnych, atmosferycznych.
Na jej podstawie można z całą pewnością stwierdzić, że szkoła powstała 2 listopada 1908 roku a wprowadzony na urząd nauczyciela został Jan Witkowski z Jesionowa. Otwarcia szkoły dokonali:
Królewski Państwowy Inspektor Szkolny Prósl z Chełmży, Asesor Obwodowy z Kwidzyna, Właściciel majątku Sławkowo i domeny Morczyny - szlachcic Kries oraz nadzorcy szkolni. W uroczystościach szkolnych udział brał także Starosta Powiatu Toruńskiego Dr Meister.
Szkoła była jednoklasowa.
Ostatni wpis w owej kronice dokonany przez Jana Witkowskiego brzmiał „…cud boski się stał. To o czym marzyli nasi pradziadki, dziadki i ojcowie - i my stało się rzeczywistością. Wielki Bóg oswobodził ukochana Polskę”.
Po radosnej informacji o wyzwoleniu Rzeczypospolitej ówczesny nauczyciel po 12 latach pracy w Slawkowie został powołany do pracy w Toruniu. Zaś powyższy wpis był w kronice pierwszym w języku polskim.
Kolejnym nauczycielem szkoły był Antoni Malewski, który skupiał się na opisywaniu uroczystości szkolnych związanych z obchodami pierwszej rocznicy odzyskania niepodległości. W okresie tym szkoła brała udział w zbiórce pieniędzy na Górny Śląsk oraz akcji “Ratujcie dzieci”.
Po dwuletniej pracy w Sławkowie Malewski został powołany do Grudziądza. Kierownictwo szkoły objęła Helena Polkowna w 1922 roku, kiedy to przekształcono szkołę na dwuklasowa - ponieważ przybyło tak dużo dzieci, a wraz z nimi druga nauczycielka. W następnym roku szkoła ponownie przekształciła się w jednoklasowa - z powodu wyjazdu drugiej nauczycielki. Zorganizowano prace w dwóch oddziałach o skróconym podziale godzin.
Od 1 września 1923 roku posadę nauczyciela tutejszej szkoły powierzono Szczepanowi Sobczak. Nauczyciel ten po aresztowaniu przez Niemców przebywał w Forcie VII w Toruniu, skąd po siedmiu tygodniach został wywieziony do Mauthausen - Gusen, gdzie zginął 3 sierpnia 1940r.
Po wojnie 29 kwietnia 1945 roku Inspektor Szkolny w Toruniu powierzył zorganizowanie szkoły w Sławkowie nauczycielce Stanisławie Borowskiej. W tym czasie szkoła była jeszcze zajęta przez obóz Francuzów. Dopiero w maju Francuzi przenieśli się na strych szkolny, a w izbie szkolnej rozpoczęto naukę. „Czeka mnie praca pełna zaparcia i siebie. Otóż szkoła jest zniszczona przez okupanta i działania wojny. Klasa i tylko puste ściany, a dzieciarnia garnie się do nauki” - tak pisze w kronice pani Stanisława Borowska.
Z kroniki dowiadujemy sie także, ze w roku szkolnym 1946/47 w szkole uczyło się 94 uczniów w klasach I-VI. W następnych latach liczba uczniów wzrasta do 102. Nauka odbywa się w dwóch izbach przy udziale dwóch nauczycieli, którzy mieli pod swoją opieką klasy I-VI. Październik roku szkolnego 1948 przyniósł entuzjastyczną dla nauczycieli szkoły wiadomość o zainstalowaniu radiogłośnika. „Możemy słuchać audycji szkolnych. Radiogłośnik łączy nas z całą Polską”. I ta informacją sprzed pół wieku kończy się najstarsza kronika szkoły.
Przez kolejne, prawie pięćdziesiąt lat, brak kronikarskich wpisów opowiadających mniejsze i większe wydarzenia szkolne, oprócz jednej, odosobnionej próby podjętej 5 września 1954 roku, kiedy nastąpiła rozbudowa szkoły w Sławkowie i od tego momentu „dzieci będą uczyć się w jasnych, czystych salach i zdobywać będą podstawowe wykształcenie w zakresie pełnej szkoły podstawowej. Zasłużonym około rozbudowy należy się serdeczne podziękowanie”. Takim wpisem to ważne wydarzenie uwiecznił dyrektor Jagielski .
Pewne jest, co potwierdzają dokumenty, że w następnych latach stanowisko dyrektora pełnili: Edward Czerwiński w latach 1968-70, Franciszek Radke 1971-73, Ryszard Szymczak 1974-77, Maria Ciesielska 1977-83, Halina Olkowska, Wirginia Leszczyńska, Marek Szymański.
Na kolejną pięknie prowadzoną kronikę czekać trzeba było do roku szkolnego 1991/1992, kiedy to dyrektorem został Adam Nowak, a kronika zapełniła się wpisami o kolejnych wycieczkach od morza po góry polskie oraz informacjami o zwycięstwach uczniów odnoszonych w zawodach sportowych na szczeblu gminnym i wojewódzkim, czy konkursach ortograficznych.
Do roku 1998 w historii szkoły w Sławkowie niecodziennym wydarzeniem była wizyta Telewizji Bydgoszcz nagrywającej program o dyrektorze „z prawdziwego zdarzenia i szkole - wzorze szkól wiejskich” oraz hucznie obchodzone 85 - lecie szkoły w roku szkolnym 1993/94. Szkołę odwiedziła wizytator Kreft, Dyrektor Rejonu w imieniu Wojewody, wójt gminy, pani dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, byli dyrektorzy szkoły pani Ciesielska i Szymczak, radni, sołtysi. Z tej okazji odbył się występ zespołów tańca nowoczesnego z Torunia, zespołu z Zegartowic, lokalnej kapeli ludowej, orkiestry dętej Wojewódzkiego Domu Kultury.
Rok 1998 przyniósł zmianę na stanowisku dyrektora, którym zostaje pani Barbara Dunajska. Rok później szkoła przejmuje uczniów zlikwidowanej szkoły filialnej w Kuczwałach. Pierwszy etap rozbudowy szkoły następuje w 1998 roku - dobudowano łącznik. 24 września 1999 roku odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku szkoły i jej zmodernizowanej części. Trzy lata później szkoła wzbogaca się o obecną salę gimnastyczną. Rozbudowa szkoły oraz doprowadzenie do jej aktualnego wizerunku i stanu możliwe było za sprawa uporczywej, wytrwałej i konsekwentnej postawy członków Komitetu Budowy i Rozbudowy Szkoły, dzięki któremu Szkoła Podstawowa w Sławkowie może poszczycić się swoim obecnym wyglądem.
W historii szkoły następuje czas sukcesów. Uczniowie zajmują czołowe miejsca w zawodach sportowych, plastycznych, przyrodniczych, polonistycznych, matematycznych. Rozpoczyna się okres dynamicznej rozbudowy szkoły w Sławkowie, której efekty możemy podziwiać do dzisiaj. Liczne dyplomy, puchary, pochwały i wyróżnienia zdobią ściany szkoły oraz karty szkolnej kroniki. Przybywa uczniów, którzy wybierają Szkole Podstawowa w Sławkowie jako swoje miejsce edukacji kosztem innych, okolicznych placówek.
Szkole odwiedza także szereg znamienitych gości z okazji różnych imprez. Są wśród nich sekretarz stanu w Kancelarii Premiera RP ministra Mirosław Koźlakiewicz, wojewoda kujawsko-pomorski Michał Jachimowski, wojewoda Zbigniew Muchliński, prof. PAN Łukasz Turski czy kurator Domicela Kopaczewska.
Kolejny etap historii szkoły to dzień dzisiejszy, którego jesteśmy świadkami - nadanie jej imienia Mikołaja Kopernika, który odtąd widnieć będzie na szkolnym sztandarze jako patron szkoły.