W okresie przedświątecznym uczennice z klasy 5a wraz z opiekunem szkolnego koła PCK odwiedzili seniorów z naszej miejscowości. Były ciepłe słowa, życzenia od całej społeczności szkolnej oraz drobne upominki.
Szkolna Wigilia
22.12.2016 r. w naszej szkole odbyła się Wigilia Szkolna. W uroczystości tej wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. W świąteczny nastrój wprowadził nas program słowno – muzyczny, w którym w tym roku oprócz uczniów udział wzięli także rodzice. Swoje zdolności muzyczne i recytatorskie zaprezentowali przedstawiciele wszystkich klas. Dzieci z oddziału przedszkolnego z p. Anną Czaplą wykonały dwa utwory na dzwonkach. Uczniowie kl. IV- VI pod kierunkiem p. Iwony Szymańskiej zaprezentowali 4 tradycyjne kolędy na fletach prostych. Alicja, Dominika i Julia wykonały na skrzypcach, klarnecie i flecie porzecznym kolędy, których nauczyły się na zajęciach w szkole muzycznej. Usłyszeliśmy też wiele kolęd, pastorałek i piosenek Bożonarodzeniowych w wykonaniu solistek i zespołu wokalnego. Po występach przyszedł czas na tradycyjne dzielenie się opłatkiem i świąteczne życzenia, złożone najpierw wszystkim przez uczniów, a następnie przez panią Dyrektor Barbarę Dunajską i pana Jacka Czarneckiego Wójta Gminy Chełmża, który był naszym gościem.
ZIMOWISKO dla Dzieci Rolników – ZAKOPANE 2017
Życzenia.
Życzę wszystkim uczniom i ich rodzicom oraz pracownikom szkoły radosnych, spokojnych, pełnych ciepła i nadziei Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkiego, co tworzy domowe ciepło- dużo wzajemnej serdeczności, uśmiechów i życzliwości nie tylko w ten wyjątkowy czas, ale i w nadchodzącym 2017 roku. Wielu sukcesów, cierpliwości i wytrwałości w realizacji planów i marzeń.
Dyrektor Szkoły -Barbara Dunajska
Konkurs informatyczny "Bożonarodzeniowa Kartka Świąteczna"
W dniu 19 grudnia poznaliśmy wyniki konkursu na Kartkę Bożonarodzeniową wykonaną za pomocą programu graficznego Paint. Jury biorąc pod uwagę oryginalność, pomysłowość i estetykę wykonania, wybrało następujące prace:
w kategorii klas I - III:
I miejsce - Wiktor Krajewski
II miejsce - Kacper Jarzynka
w kategorii klas IV - VI:
I miejsce - Amelia Zając
II miejsce - Hanna Cytarska
III miejsce - Julia Dundelska
Wyróżnienia: Aneta Salamończyk, Iwona Szefler, Roksana Kędziorek, Amelia Krajewska.
Nagrodzone kartki można zobaczyć w albumie fotograficznym.
Opłata za obiady w styczniu 2017
W styczniu 2017 r. za obiady należy uiścić opłatę 72,20 zł (19 dni x 3,80 zł = 72,20 zł).
SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wyjechali w czwartek 15 grudnia do Torunia, by w Teatrze im. Wilama Horzycy obejrzeć spektakl „Dwanaście miesięcy”. Odświętnie ubrana dziatwa zasiadła w fotelach tuż przed sceną, na której wśród pięknej scenografii, odziani w barwne kostiumy aktorzy wcielili się w baśniowe postacie. Uczniowie w skupieniu śledzili losy skromnej dziewczyny o dobrym sercu, którą zła macocha ze swoją córką wysyłają w mroźną, zimową noc do lasu na poszukiwanie pierwiosnków. Gdy wydaje się, że dziewczyny nie spotka już nic dobrego jedynie śmierć w śnieżnej zawiei, z pomocą przychodzą tajemniczy mieszkańcy lasu. Oczywiście kaprysy niesfornej królewny oraz zachłanność macochy przezwycięża dobroć i bezinteresowność, co widownia nagrodziła gromkimi brawami. Prawie dwugodzinne przedstawienie otrzymało bardzo pozytywne recenzje. W drodze do szkoły uczniowie wymieniali się wrażeniami.
Świąteczna wygrana
Niech oczekiwanie na świąteczny czas umili nam wiersz Anety Salamończyk z klasy 6. Jest to praca, dzięki której Aneta zajęła I miejsce w konkursie literackim pt. "Świąteczne wiersze i wierszyki" organizowanym przez Bibliotekę Samorządową w Zelgnie.
Boże Narodzenie
Święta coraz bliżej,
choinki strojenia nadszedł czas.
Niech zapach igliwia niesie się wśród nas.
Na tym pięknym drzewku niech zawisną świeczki,
kolorowe łańcuchy i bombeczki.
Niech wszyscy się po domu krzątają,
aż wszystko przygotują i posprzątają.
Biały obrus lśni na stole,
pod obrusem siano.
Słychać już dzwoneczki sań:
dzyń, dzyń, dzyń!
Zbliża się Mikołaj - z pełnym worem.
Słyszą to dzieci - szalenie się cieszą.
Wszyscy się radują i życzenia składają.
To jest magia tych Świąt!
Występy cyrku "Szok"
W dniu 13 grudnia zawitał do nas cyrk „Szok”, który zaprezentował pokazy żonglerki, magicznych sztuczek oraz tresury gołębi i pudli. Dzieci były nie tylko widzami, ale również czynnie włączyły się do zabawy. Dominika spróbowała swoich sił w żonglerce, Beata zajęła się gołębiami, dwie grupy uczniów rozciągały węża, a pani Iwona Szymańska zaprezentowała nam boa z węża. Sensację wzbudził wielki miś polarny, wszyscy zamarli z przerażenia na jego widok. Pokazy cyrkowe podobały się wszystkim, nie tylko uczniom, ale i rodzicom, o czym świadczyły burzliwe oklaski po każdym pokazie.
Konkursu plastyczno – literackiego pn. "Mieszko, książę Polski został ochrzczony"
Szanowni Państwo!
Z ogromną przyjemnością informujemy,
że Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sławkowie
zostali laureatami Konkursu plastyczno – literackiego
pn. "Mieszko, książę Polski został ochrzczony"
zorganizowanego przez Młodzieżową Radę Gminy Łubianka.
W związku z powyższym, mamy zaszczyt zaprosić
Laureatów wraz z Opiekunami, Rodzicami i Przyjaciółmi
na uroczyste podsumowanie Konkursu
i wręczenie nagród oraz wyróżnień, które odbędzie się
19 grudnia 2016 r. o godz. 19.00
w średniowiecznym zamku w Zamku Bierzgłowskim.
Laureaci konkursu literackiego I miejsce: Dominika Szefler
Wyróżnienia: Julia Dundelska
Opiekun: Magdalena Griner – Pawłowska
Z wyrazami szacunku
Organizatorzy
Warsztaty zdobienia bombek choinkowych
Tęczowe barwy, piękne wzory, a wszystko mieniące się złotym i srebrnym brokatem. Te wyjątkowe zajęcia odbyły się we wtorek 6 grudnia 2016 r. w naszej szkole. Podczas warsztatów zdobienia bombek choinkowych uczniowie przy pomocy mamy, babci lub cioci mieli okazję wykonania samodzielnie niepowtarzalnej ozdoby choinkowej. Każdy chciał, żeby jego bombka była jedyna w swoim rodzaju, najpiękniejsza. Na zakończenie dzieci zabrały swoje dzieła do domu, aby zdobiły choinki w ich mieszkaniach.
Andrzejkowe czary - mary w klasach starszych
Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to zgodnie z tradycją św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.
Jakie imię będzie nosić osoba, która mnie pokocha, kim zostanę, jak urosnę, co czeka mnie za kilka lat – uczniowie klas IV, Va, Vb i VI chcieli poznać swoją przyszłość i dlatego na Andrzejki każda klasa przygotowała różne wróżby. Uczniowie ustawiali się nawet kilkakrotnie w kolejkach, aby sobie powróżyć. Agata i Mikołaj mogą liczyć na spełnienie swoich marzeń, bo ich buty jako pierwsze przekroczyły próg w czasie wróżby. Dobra zabawa i dużo śmiechu przeplatanych tańcem towarzyszyły wszystkim w czasie andrzejkowego spotkania. Pamiętajcie, że wszystkie wróżby należy traktować jako żarty i dobrą zabawę.
Prośba do absolwentów naszej szkoły.
DROGI ABSOLWENCIE - zwracam się do Ciebie z prośbą o wypelnienie ankiety zamieszczonej w zakładce DOKUMENTY- BADANIE LOSÓW ABSOLWENTÓW. Ankieta ta wpłynie w znacznym stopniu na poprawę jakości naszej pracy. Tylko rzetelne i prawdziwe odpowiedzi pozwolą nam na wprowadzenie zmian.
Bardzo dziękujemy za wypełnienie ankiet, które można wysłać na adres spslawkowo@gmail.com
lub adres szkoły: Szkoła Podstawowa im. M Kopernika w Sławkowie
Sławkowo 4
87-140 Chełmża
lub dostarczyć osobiście.
Tradycje w edukacji wczesnoszkolnej – Andrzejki
Dawniej tradycyjne Andrzejki odbywały się w wigilię imienin Andrzeja i były jedną z ostatnich okazji by oddać się hucznej zabawie przed rozpoczęciem Adwentu. W Naszej Szkole młodsi uczniowie w poniedziałek 27 listopada uczestniczyli w zabawie andrzejkowej. W programie były energiczne tańce przy muzyce, konkursy i tradycyjne wróżby. Oczywiście nie zabrakło najbardziej popularnej, czyli lania wosku przez ucho od klucza i odczytywania przyszłości z ostudzonej formy. Wyobraźnia podpowiadała dzieciom przedziwne życiowe scenariusze. Grupa dzieci swą przyszłość mogła poznać zjadając ciasteczko z wróżbą. Odczytywaniu towarzyszyło wiele śmiechu. Nawet okazało się, że jeden z chłopców zostanie dyrektorem szkoły i jednocześnie zrobi karierę filmową, inny w ciągu najbliższego roku stanie się brzuchomówcą. Dziewczynki ustawiały kolejno buty od ściany do progu – dziewczynka, której but jako pierwszy przekroczył próg, może liczyć w przyszłości na rychłe zamążpójście. Analogicznie, wśród chłopców, właściciel buta, który przekroczył próg pierwszy, szybko się ożeni. Wróżąc sobie z kubkami, dzieci dowiedziały się o swojej biznesowej, rodzinnej, intelektualnej czy duchowej przyszłości. Na szczęście, dzieci potraktowały wróżby z przymrużeniem oka i nie okazały niezadowolenia z ich wyników. Przecież obecnie wróżby to przyjemny dodatek do wielkiego imprezowania.
Zajęcia na Barbarce
25 listopada uczniowie z klasy 0-3 wyjechali na kolejne zajęcia przyrodnicze do Szkoły Leśnej na Barbarce. Tematem zajęć było przygotowanie zwierząt do zimy. Podczas zajęć warsztatowych dzieci poznały zasady prawidłowego dokarmiania ptaków, dowiedziały się, co to jest hibernacja oraz jakie są skutki nieprawidłowego dokarmiania ptaków. Wykonały również ciekawe prace plastyczne.
Tradycje w edukacji wczesnoszkolnej – Dzień Pluszowego Misia
W piątek 25 listopada kolejny raz w szkole obchodzony był Dzień Pluszowego Misia. Dzieci poznały historię powstania sympatycznej maskotki. Dowiedziały się, że pluszowe zwierzątka, których kariera rozpoczęła się ponad 100 lat temu, swoje święto obchodzą na całym świecie od 2002r. Wszyscy wiedzą, że nie ma dorosłej osoby, która nie posiadała w dzieciństwie swojego ulubionego pluszaka. Popularność tej zabawki trwa nadal, czego dowodem była tak liczna obecność małych i dużych, burych i kolorowych, misiów w spodenkach, kubraczkach i z kokardami. Podczas piątkowych zabaw wśród dzieci pojawili się bohaterowie znani z literatury, filmów i piosenek. W rytm misiowych śpiewanek tulone, kołysane, głaskane, podrzucane i całowane były Kubuś Puchatek, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Coralgol, Gumisie i inne troskliwe misie. Czytane fragmenty książek, oglądane filmy i tworzone wystawki misiowych gadżetów w salach lekcyjnych maluchów to standard święta, którego uzupełnieniem było słodkie „małe co nieco”.
Uroczystości przy Kopcu "Ziemia Polaków" w Kończewicach
Poczet sztandarowy Naszej Szkoły i przedstawiciele Samorządu Szkolnego wraz z opiekunkami uczestniczyli w obchodach rocznicowych odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbyły się 20 listopada w Kończewicach. Główne uroczystości miały miejsce przy Kopcu „Ziemia Polaków”, który w tym roku powiększył się o kolejne cztery ziemie z miejsc pamięci z Polski, Rosji, Holandii i Słowenii. Obecnie zbiór z zgromadzonych w „Murze Pamięci” ziem liczy już 176, a pochodzą one z miejsc pamięci i męczeństwa Polaków z obszaru kraju i zagranicy.
Tydzień z matematyką
Rozwiązanie krzyżówki z cyframi rzymskimi, rysowanie ludzika kątowego, rozszyfrowywanie łamigłówek, sprawdzenie znajomości tabliczki mnożenia to tylko część zadań, z którymi zmierzyli się uczniowie w czasie „Tygodnia z matematyką”, który odbył się w dniach 14 – 18 listopada. Uczniowie wykazali się również talentem plastycznym, poetyckim i wyobraźnią przestrzenną wykonując plakaty, pisząc wiersze i konstruując ciekawe bryły. Podsumowaniem akcji może być fragment wiersza napisany przez Amelkę z klasy VI:
„Matematyka to super sprawa,
Trochę nauka, a trochę zabawa.”
Tydzień dla zdrowia
W dniach 7 – 14 listopada w naszej szkole odbył się Tydzień dla Zdrowia. Podejmowane w tym czasie działania miały na celu propagowanie wśród uczniów zdrowego stylu życia. W realizację tych zadań włączyła się cała społeczność szkolna: nauczyciele, uczniowie, pielęgniarka szkolna, rodzice oraz profesjonalni ratownicy medyczni. Przez cały tydzień uczniowie uczyli się zasad nie tylko zdrowego odżywiania, kulturalnego spożywania posiłków, ale też byli zachęcani do aktywności fizycznej i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Niektóre klasy przygotowały plakaty zdobiące szkolny korytarz i promujące zdrowe nawyki. Młodsi i starsi uczniowie spotkali się także z pracownikami służby zdrowia: panią Sylwią Orłowską i panią Barbarą Owczarczyk. Obie Panie oprócz wygłoszonych prelekcji dały uczniom znakomitą okazję do uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Dzięki uprzejmości ratowników medycznych ZOZ w Chełmży uczniowie klas IV - VI wzięli udział w przeprowadzonym przez nich szkoleniu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Młodsi uczniowie byli także zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy przez przeszkolonych w tej dziedzinie nauczycieli.
Mamy nadzieję, że poprzez wspólne działania przyczyniliśmy się do zwiększenia świadomości uczniów dotyczącej profilaktycznego inwestowania we własne zdrowie i konsekwencji wynikających z lekceważenia wszelkich zasad promujących zdrowie. Można by za Janem Kochanowskim nieustannie powtarzać „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”. BG
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Grudzień 2020
- Listopad 2020
- Październik 2020
- Wrzesień 2020
- Sierpień 2020
- Lipiec 2020
- Czerwiec 2020
- Maj 2020
- Kwiecień 2020
- Marzec 2020
- Luty 2020
- Styczeń 2020
- Grudzień 2019
- Listopad 2019
- Październik 2019
- Wrzesień 2019
- Sierpień 2019
- Czerwiec 2019
- Wszystkie